ALMANYA’DA TIPTA UZMANLIK

ALMANYA’DA TIPTA UZMANLIK

2019 Yılı itibarı ile Almanya’daki mevcut doktor sayısı olan 400.000 ‘in %10 ’nu, yani yaklaşık 40.000’ ini yabancı uyruklu doktorlar oluşturmaktadır.

Bu oran son 7 yılda ciddi bir artış göstererek bu noktaya gelmiştir.

Bunun sebebi ise 1.Nisan.2012 tarihinde çıkarılan bir kanundur.

Bu kanuna göre; Almanya dışındaki ülkelerden edinilen mesleki diplomaların ve kalifikasyonların tanınmasında, vatandaşlık şartına bakılmadan mesleğin icra edilebilmesi için gereken çalışma izinleri verilecektir.

Dolayısıyla Türkiye’de doktorluk yapan sağlık personeli Almanya’da iş bulma ve çalışma haklarına sahip olmuştur. Türkiye’deki merkezi sistemin aksine Almanya’da tüm sağlık personeli kadrosunu her kliniğin başkanı tayin eder. Üniversiteler, devlet hastaneleri ve özel hastaneler uzmanlık eğitimi vermeye yetkilidir.

Böylelikle aynı zamanda Tıp Fakültesini bitiren ve Tıpta Uzmanlık Sınavın da (TUS) başarısız olan veya istediği uzmanlık alanında eğitime başlayamayan tıp doktorları için Almanya’da sınavsız ve maaşlı uzmanlık eğitimi şansı doğmuştur.

Almanya’da alacağınız Uzmanlık Eğitiminin Türkiye’de denkliği olmasına rağmen, Almanya’daki tıpta uzmanlık eğitimi Türkiye’deki gibi üniversite eğitiminin bir bölümü değildir. Bu eğitim için herhangi bir yaş sınırı ya da sınava gerek yoktur (TUS vb.).. Hedeflediğiniz alanda ihtisas eğitimi veren klinik, muayenehane veya tıp merkezlerindeki uzman eğitici (klinik şefleri) nin denetimi ile belli bir sürede tamamlanarak yapılır.

Bu durumda Almanya’da Tıpta Uzmanlık Eğitimi için, herhangi bir üniversiteden tıp fakültesini bitirmiş olmak ve B2 seviyesinde Almanca yeterliliğinizi ibraz etmeniz yeterli olacaktır. Almanya’da dil eğitiminizi devam ettirebilirsiniz (C1).

Bunun için ise gereken şartlardan biri, Almanya’ daki bir hastaneden bir sözleşmesidir.

www.aerzteblatt.de/v4/stellen/maske.asp ilgili linkten, Almanya’daki tüm pozisyonlar ve uzmanlık alanları eyalet ve şehirlere göre taranıp, başvurular cv lerinizle birlikte bırakılabilir ve hastanelerle kontağa geçilebilir. Almanya’daki sağlık personeli ihtiyacı göz önünde bulundurulursa hastanelerdeki ilgili kişi sizlerle uzmanlık alanlarına göre ya da ihtiyaca göre iletişime geçecektir.

Elbim Eğitim Kurumları A.Ş. Almanya’da Tıpta Uzmanlık Eğitimi almak isteyen ya da Almanya’da uzman doktor olarak çalışmak isteyen doktorlar için, “Doktorlara Özel Almanca Grupları” oluşturup, A1 seviyesinden B2 seviyesine kadar hizmet vererek, sertifika sınavına hazırlamaktadır.

Sertifika sınavları kurum binamızda yapılmaktadır.

ALMANYA’DA SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN ÇALIŞMA FIRSATLARI

1. Sağlık çalışanlarının Almanya’ya gidebilmesi için dil şartı var mıdır?

Doktor, hemşire, yaşlı bakım gibi sağlık çalışanları eyalet eyalet farklılık gösterse de minimum B2 seviyesinde Almanca dil sertifikası (Goethe-Ösd-Telc) almalıdır.

2. Tıp fakültesinden yeni mezun oldum Uzmanlık alanım yok Almanya’da Uzmanlık alabilir miyim?

Almanya’da SINAVSIZ olarak uzmanlığınızı istediğiniz bölümde yapma şansınız yüksek olacaktır. Fakat belli başlı bölümlere yığılma olması ve talep fazlası olması durumunda başka bölümde de uzmanlık yapma durumunuz olabilir. Türkiye’de ki gibi Tıpta uzmanlık sınavı olmadığı için yetenekleriniz ve ilginiz ön planda olacaktır.

3. Doktor-Hemşire-Yaşlı bakım personeli değilim sağlık çalışanı olarak hizmet veriyorum Almanya’ya gitme şansım ne olacaktır?

Sağlık çalışanları öncelikli gruplar içinde bulunur. Bunların içinde anestezi teknikeri, radyoloji teknikeri gibi alanlarda da açık bulunmaktadır. Sağlık çalışanı olarak dil sertifikanız olduğunda başvuru yapabilirsiniz.

4. Sağlık çalışanı olarak Almanya’ya gittiğimde eşimi ve çocuklarımı yanıma ne kadar sürede alabilirim.

En geç 3 ay sonra başvuru yapabilirler.

5. GOETHE/ÖSD/TELC sertifikalarına nasıl sahip olabilirim?

Özel ders ya da grup eğitim seçeneklerimiz mevcuttur. 4 bölümden oluşan sınava yönelik sınav deneme çalışmaları ile beraber eğitim alırsınız.  İhtiyacınız olan seviyeye yönelik akademik anlamda eğitim almaya Elbim Eğitim Kurumlarında başladığınızda hedefinize ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır.  

İlk yorumu yazan olun.

Lütfen giriş yapıp yorum ekleyin
ALMANYA’DA TIPTA UZMANLIK
Whatsapp'tan görüşmek için tıklayınız.