ALMANYA’DA MÜHENDİSLİK

Nüfusu yaşlanan Almanya’da, Federal İstihdam Dairesi’nin verilerine göre 2025 yılına kadar işgücü açığının altı milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Almanya’daki işgücü açığını kapatmak için harekete geçen Alman hükümeti, nitelikli işgücü göçünü teşvik etmeyi amaçlıyor… Almanya’da özellikle doktor ve mühendisler ile bilişim ve fen bilimleri alanında uzmanlara ihtiyaç duyuluyor… Üniversite veya yüksek okul mezunu olmayan üçüncü ülke vatandaşlarının ise Almanya’da iş bulmasının pek mümkün olmadığı belirtiliyor. Yani, lise mezunu bir Türk vatandaşının Almanya’da iş bulma şansı oldukça düşük.

Federal İstihdam Dairesi Berlin Brandenburg Bölge Müdürlüğü Basın Sözcü Yardımcısı Erik Benkendorf’ün ifade ettiği üzere: ”Şimdiki duruma göre gerçekten bilişim teknolojileri alanında çalışan nitelikli elemanlar ile uzmanlaşmış kişilerin burada iş bulma şansı oldukça yüksek. Çünkü bence Almanya’da mühendislik alanında çalışan yeterince kalifiye personel yok. Böyle elemanlar olmadığı sürece de, AB vatandaşı olmayanların Almanya’daki istihdam piyasasında yer alma şansı bulunuyor.”

Bu söylemlerden yola çıkarak, dünyanın hatrısayılır sanayi devi olan Almanya’da mühendislik alanlarında iş potansiyeli en üst düzeyde olup, vasıflı çalışan açığı olduğu aşikârdır.

Başta Makine Mühendisliği olmak üzere, Otomativ ve Uçak Mühendisliği, Bilgisayar ve Elektrik Elektronik mühendislikleri lisans, yükseklisans ve çalışma talepleri üzerine Güneydoğu’nun Tek Yetkili Eğitim ve Vize Sınav Merkezi Elbim Eğitim Kurumları A.Ş. sizlere Almanya’da eğitim ve çalışma için gerekli olan dil yeterlilik sertifikasını sunuyor. Sizler de standartların üzerinde bir eğitim alıp uluslararası prestije sahip olan sertifikanızı Elbim Kursları güvencesiyle alabilirsiniz.

İlk yorumu yazan olun.

Lütfen giriş yapıp yorum ekleyin
Favorilere Ekle
Seviye: Başlangıç
ALMANYA’DA MÜHENDİSLİK
Kategori:
Sohbet'i Aç
Whatsapp'tan görüşmek için tıklayınız.