ALMANYA İŞÇİ ALIMI

Almanya nitelikli iş gücüne kapılarını açtı

Almanya’ya nitelikli işgücü göçünü kolaylaştırmayı hedefleyen yasa tasarısı Federal Meclis’te kabul edildi ve böylelikle nitelikli işgücüne kapılarını açtı.

Angela Merkel başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin hazırladığı göç yasa paketini görüşen meclis, yapılan oylamada, yasa tasarısını oy çokluğu ile kabul etti.

Yeni yasal düzenleme ile Alman ve Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının öncelikli olarak istihdam edilmesi şartı kaldırıldı.

Bugüne kadar işverenler, yurtdışından bir işe başvuran kişiyi istihdam edebilmek için, resmi makamlara bu işin bir Alman ya da AB vatandaşı tarafından yapılamayacağını nedenleriyle açıklaması gerekiyordu.

Ayrıca yeni yasa, Almanca bilen, öğretimlerini tamamlamış, mesleki yeterlilik belgesine sahip kişilerin, altı ay süreyle Almanya’ya gelerek iş ya da meslek eğitimi imkânı arama fırsatı da sunuyor.

Bu fırsattan yararlanabilmek için getirilen iki kriter, kişilerin altı ay boyunca kendi imkânlarıyla geçinebilmeleri için gerekli finansmana sahip olmaları ve öğretim ya da mesleki yeterlilik belgelerini ibraz edebilmeleri.

Bilgi teknolojisi alanında mesleki tecrübeye sahip, yıllık en az 50 bin Euro brüt gelir beklentisi olanların öğrenimlerini tamamladıklarına dair resmi belge veya diploma ibraz etme şartı kaldırıldı.

Yeni yasal düzenleme ile her iş alanında nitelikli işgücü göçüne izin verilecek. Daha önceki yasal düzenlemeler sadece eleman sıkıntısı çekilen mesleklerde nitelikli işgücü göçüne olanak sağlıyordu.

Alman hükümeti, bu yeni düzenlemeler ile birlikte Almanya’ya yılda 25 bin kalifiye eleman gelmesini bekliyor.

Hangi mesleği, hangi eyalette icra edeceğinize bağlı olarak, Almanca dil yeterlilik belgesi isteniyor. Söz konusu Almanca seviyeleri B1- B2’dir.

Elbim Eğitim Kurumları A.Ş. Almanya’da Kalifiye İş gücü olarak çalışmak isteyenler için, “Kalifiye İşçi Adayları Almanca Grupları” oluşturup, A1 seviyesinden B2 seviyesine kadar hizmet vererek, sertifika sınavına hazırlamaktadır.

Sertifika sınavları kurum binamızda yapılmaktadır.

İlk yorumu yazan olun.

Lütfen giriş yapıp yorum ekleyin
Favorilere Ekle
Kayıtlı: 0 öğrenci
ALMANYA İŞÇİ ALIMI
Kategori:
Whatsapp'tan görüşmek için tıklayınız.