ALMANYA’DA TIPTA UZMANLIK

ALMANYA’DA TIPTA UZMANLIK

2019 Yılı itibarı ile Almanya’daki mevcut doktor sayısı olan 400.000 ‘in %10 ’nu, yani yaklaşık 40.000’ ini yabancı uyruklu doktorlar oluşturmaktadır.

Bu oran son 7 yılda ciddi bir artış göstererek bu noktaya gelmiştir.

Bunun sebebi ise 1.Nisan.2012 tarihinde çıkarılan bir kanundur.

Bu kanuna göre; Almanya dışındaki ülkelerden edinilen mesleki diplomaların ve kalifikasyonların tanınmasında, vatandaşlık şartına bakılmadan mesleğin icra edilebilmesi için gereken çalışma izinleri verilecektir.

Dolayısıyla Türkiye’de doktorluk yapan sağlık personeli Almanya’da iş bulma ve çalışma haklarına sahip olmuştur. Türkiye’deki merkezi sistemin aksine Almanya’da tüm sağlık personeli kadrosunu her kliniğin başkanı tayin eder. Üniversiteler, devlet hastaneleri ve özel hastaneler uzmanlık eğitimi vermeye yetkilidir.

Böylelikle aynı zamanda Tıp Fakültesini bitiren ve Tıpta Uzmanlık Sınavın da (TUS) başarısız olan veya istediği uzmanlık alanında eğitime başlayamayan tıp doktorları için Almanya’da sınavsız ve maaşlı uzmanlık eğitimi şansı doğmuştur.

Almanya’da alacağınız Uzmanlık Eğitiminin Türkiye’de denkliği olmasına rağmen, Almanya’daki tıpta uzmanlık eğitimi Türkiye’deki gibi üniversite eğitiminin bir bölümü değildir. Bu eğitim için herhangi bir yaş sınırı ya da sınava gerek yoktur (TUS vb.).. Hedeflediğiniz alanda ihtisas eğitimi veren klinik, muayenehane veya tıp merkezlerindeki uzman eğitici (klinik şefleri) nin denetimi ile belli bir sürede tamamlanarak yapılır.

Bu durumda Almanya’da Tıpta Uzmanlık Eğitimi için, herhangi bir üniversiteden tıp fakültesini bitirmiş olmak ve B2 seviyesinde Almanca yeterliliğinizi ibraz etmeniz yeterli olacaktır. Almanya’da dil eğitiminizi devam ettirebilirsiniz (C1).

Bunun için ise gereken şartlardan biri, Almanya’ daki bir hastaneden bir sözleşmesidir.

www.aerzteblatt.de/v4/stellen/maske.asp ilgili linkten, Almanya’daki tüm pozisyonlar ve uzmanlık alanları eyalet ve şehirlere göre taranıp, başvurular cv lerinizle birlikte bırakılabilir ve hastanelerle kontağa geçilebilir. Almanya’daki sağlık personeli ihtiyacı göz önünde bulundurulursa hastanelerdeki ilgili kişi sizlerle uzmanlık alanlarına göre ya da ihtiyaca göre iletişime geçecektir.

Elbim Eğitim Kurumları A.Ş. Almanya’da Tıpta Uzmanlık Eğitimi almak isteyen ya da Almanya’da uzman doktor olarak çalışmak isteyen doktorlar için, “Doktorlara Özel Almanca Grupları” oluşturup, A1 seviyesinden B2 seviyesine kadar hizmet vererek, sertifika sınavına hazırlamaktadır.

Sertifika sınavları kurum binamızda yapılmaktadır.

İlk yorumu yazan olun.

Lütfen giriş yapıp yorum ekleyin
Favorilere Ekle
ALMANYA’DA TIPTA UZMANLIK
Kategori: