GELECEĞİN MUHASEBECİLERİNİ YETİŞTİRİYORUZ.

GELECEĞİN MUHASEBECİLERİNİ YETİŞTİRİYORUZ.

Gaziantep’in tek meslek kursu olarak, bugüne kadar binlerce öğrencimiz Türkiye’nin en çok kullanılan ticari yazılımı Logo LKS ve Logo Go programlarını öğrenerek iş ve meslek sahibi oldu. Deneyimli eğitmenlerimizin hazırladığı ve güncellediği müfredat ile öğrencilerimiz iş dünyasının gereksindiği becerileri kazanmış olarak mezun olmaktalar.Ön muhasebe şirketin finansal yönetimini sağlayacak her türlü veriyi takip eder. İşletmenin nakit parası, müşterileri, stokları, çekleri, faturaları, teklif yönetimi, banka hesapları, senetleri gibi temel unsurlarının kayıtlarını ve bunların hareketlerini takip etmek için kullanılır. Ön muhasebe şirketin kendi bünyesinde tutulmalıdır.

Ön Muhasebe Neden Önemlidir?

İşletmeleri ilgilendiren en önemli finansal bilgiler ön muhasebe kapsamında takip edilir. Bir işletme sahibi, şirketine fotokopi makinesi almak istediğinde bile önce finansal durumunu kontrol etmelidir. Aksi takdirde nakit sıkıntısı yaşayabilir. Bu nedenle işletme sahibinin ihtiyacı olduğu bilgilere anında ulaşabilmesi için ön muhasebesini kendi bünyesinde takip etmesi gerekir.

Ön Muhasebede İlgilenilmesi Gereken Konular Neler?

Ön muhasebede bulunan unsurların belli başlı bazı işlevleri vardır. Bunları daha yakından incelemek gerekirse;

  • Müşteri-Tedarikçi (Cari) Hesap Takibi: Şirketinizin müşteri ve tedarikçi hesaplarının toplamı cari hesaplarınızdır. Her türlü alım satım işlemini, tahsilat ve ödemelerinizi, borç ve alacak takibi ile cari hesap takibi yapılabilir.

  • Fatura ve İrsaliye Takibi: Satış ve alış işlemlerinizi gerçekleştirirken fatura ve irsaliyelerinizi takip etmeniz çok önemlidir. Bunun düzenli takip edilmesi, ileri vadede işletmenize büyük fayda sağlar.

  • Stok Giriş/Çıkış Takibi: Ürün alım satımı yapan firmalar için depolarındaki malın takibinin yapılması önemli bir konudur. Stok takibini düzenli olarak yaparak en çok satılan ürünleriniz hakkında öngörü sahibi olabilirsiniz. En çok satılan ürünlerinizden elinizde stok birikimi olmayacak kadar asgari miktarda bulunmasını sağlayabilirsiniz.

  • Çek/Senetleri Takibi: Nakit alışveriş yapmadığınız zamanlarda ödemelerinizi çek veya senetle almak isteyebilirsiniz. Bu durumda çek ve senetlerinizin takibini yapmanız önemlidir. Eğer size olan borç karşılığında çek alıyor ve müşterinize olan borcunuz karşılığında bu çeki bozdurmadan çek cirolama işlemi yapıyorsanız çek takibi yapmak ekstra önem kazanır. Senetlerinizi de vade tarihleriyle birlikte takip etmek nakit akışınızı bilebilmeniz için önemlidir.

  • Çalışan Takibi: Çalışanlarınızla olan işlemlerde maaş, avans, prim, vergi giderlerini takip etmek ve çalışanlarınızın bakiyesini bilerek ödemelerinizi ona göre planlamak önemlidir. Ayrıca, çalışanlarınız şirket adına cepten harcamalar yapıyorsa bunların da ayrıca takibinin yapılması gerekmektedir.

  • Kasa/Banka Hesap Takibi: Bankaya yatırılan paralar, bankadan çekilen paralar, ödenen çekler, yapılan veya gelen havalelerin hepsi nakit akışı kategorisindedir. Şirketinizin nakit akışının yönetilmesi büyük bir önem taşır.
© Copyright 2019 Elbim Tüm hakları saklıdır
web tasarım