Almanya Aile Birleşimi Kursu

Almanya Aile Birleşimi Kursu

Almanya’daki eşin yanına gidecek T.C. vatandaşları tarafından, Almanya vizesi başvurusunda bulunurken Almanya Konsolosluğu’na, Almanya aile birleşimi vizesi için gerekli belgeler sunulmalıdır. Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş bu belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bazı evrakların orijinal olması zorunluluğu vardır. Almanya aile birleşimi vizesi için gerekli evraklar, Almanya’ya gidiş amacına uygun hazırlanıp Almanya Konsolosluğu’na sunulmalıdır. Belgelerin asılları ve ikişer fotokopileri Almanya Konsolosluğu’na sunulmalıdır.* (Kaynak: Almanya Konsolosluğu Resmi Sitesi http://www.almanyakonsoloslugu.com/almanya-vizesi/aile-birlesimi-vizesi.html ) Bu belgeler arasında dil yeterlilik sertifikası da bulunmaktadır.

İkamet yasası ile ilgili, Almanya’daki eşin yanına gitmek isteyen kişiler, bulundukları illerin bağlı oldukları Alman Başkonsolosluklarına başvurmadan önce, gerekli evrakları tamamlamak zorundadırlar. Evraklar arasında olan Almanca A1 sertifikasıyla basit düzeyde dil yeterliliklerini belgelemek durumundadırlar. Buradaki amaç, Almanya’ya gelecek olan kişilerin, toplumsal hayata iletişimsel olarak daha çabuk adapte olmalarını sağlamaktır.

Vize Başvurusunda, sadece Almanca Sertifikasının ibrazı, gerekli olan dil yeterliliğinin ispatı anlamına gelmediği gibi, Vize Bölümünün takdirinde, kişilere temel düzeyde Almanca sorular yöneltilebilir. Bu anlamda, kaçak yollarla kurs veren kişi veya işletmelerin verdiği sertifikaların geçersizliği söz konusu olabilir ve itimat edilmemesi gerekir.

Elbim Eğitim Kurumları A.Ş., ikamet yasasında yapılan dil yeterliliği ibraz zorunluluğu ile ilgili değişikliklerden itibaren (2007), Almanya Aile Birleşimi Sınavlarına 6000’den fazla kişiyi hazırlamış; bu kişiler sertifika sınavlarında başarı sağlamış ve ailelerine kavuşmuştur. Her ay düzenli olarak kendi binasında sınav yapan Elbim, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Yetkili Tek Vize Sınav Merkezidir.

Yeni Dönem Kurs Tarihleri

Seviye Başlangıç Bitiş Kontenjan Başvuru
A1 - Hafta İçi Gündüz 10 Aralık 2018 01 Şubat 2019 18 Kişi BAŞVUR
A1 - Hafta İçi Gündüz 14 Ocak 2019 08 Mart 2019 18 Kişi BAŞVUR
A1 - Hafta İçi Akşam 14 Ocak 2019 08 Mart 2019 18 Kişi BAŞVUR
A1 - Hafta İçi Gündüz 11 Şubat 2019 05 Nisan 2019 18 Kişi BAŞVUR
A1 - Hafta İçi Gündüz 11 Mart 2019 03 Mayıs 2019 18 Kişi BAŞVUR

Vize Sınav Tarihleri

Seviye Sınav Tarihi Son Başvuru Tarihi Kalan Gün Başvuru
A1 09 Şubat 2019 18 Ocak 2019 Son 59 gün BAŞVUR
A1 16 Mart 2019 22 Şubat 2019 Son 94 gün BAŞVUR
A1 13 Nisan 2019 22 Mart 2019 Son 122 gün BAŞVUR
A1 11 Mayıs 2019 19 Nisan 2019 Son 150 gün BAŞVUR

Sık Sorulan Sorular

 • Sınav kaç bölümden oluşuyor?

  A1 sınavı 4 bölümden oluşmaktadır. (dinleme, okuma, yazma ve konuşma)

 • A1 sınavı ne kadar sürüyor?

  Yazılı sınav bir 1 saat 15 dakika, sözlü sınav ortalama olarak 2 saat (her grup için 20 dakika) sürmektedir.

 • A1 sınavı nerede yapılmaktadır?

  A1 sınavı Gaziantep'te SADECE ELBİM KURSLARINDA yapılmaktadır.

 • Sınav sonucu ne zaman açıklanır?

  Aile Birleşimi Vize Sınavlarının sonuçları 10-15 gün içerisinde açıklanmaktadır.

 • Sınava katılmak için son başvuru ne zaman?

  Sınav tarihinden en geç 1 hafta önce kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

 • Sınavlar ne sıklıkla yapılmaktadır?

  Her ay kursumuzda Aile Birleşimi Vize Sınavı gerçekleştirilmektedir.

 • Ne zaman vize başvurusu yapmalıyım?

  Konsolosluk özellikle bazı dönemlerde oluşan yoğunluktan dolayı, talep edilen vize başvuru randevularını 2-3 ay gibi ileri tarihlere verebiliyor. Bundan dolayıda kurs bitiminin takibinde hemen vize başvurusu yapmak isteyenlerin, kurs başladıktan kısa bir süre sonra da vize randevularını almaları gerekmektedir.

 • Vize başvurunuzun sonucu ne zaman geliyor?

  Başvurunuzun sonuçlanması, durumunuzun, yani belli faktörlere ve şartlara göre farklılık gösterebilir. Önceden tam olarak söylemek mümkün değil. Ortalama sonuç 1-2 ay içerisinde geldiği gibi, çoğu zaman bu süre 3 aydan fazlayı bulmuyor. İstisnalarında mevcut olduğunu bu noktada belirtmek gerekir.

 • Şehir dışından geleceğim. Konaklama için yeriniz var mı?

  Şehir dışından gelen bayan ve erkek kursiyerlerimiz için ayrı ayrı misafirhanelerimiz mevcuttur.

 • Vize başvurusu için hangi evraklar gerekli?

  Durumunuza özel evraklar istenebildiğinden, bu konuda danışmanlık ve yardım almanız faydalı olacaktır.

 • Hangi durumlarda Vize başvurusunda (A-1) dil sertifikası istenmiyor?

  Almanya’ya eşlerinin yanına gelmek isteyenlerin aile birleşimi vizesi için başvuru yapmadan önce basit, yani A-1 seviyesinde Almanca dil bilgisine sahip olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Dil sertifikası belli durumlarda istenmiyor: örneğin; kişinin fiziksel ve zihinsel olması durumunda. Üstün vasıflı kişilerin, araştırmacıların, şirket kuran kişilerin, iltica hakkı almış kişilerin ve Cenevre Mülteciler Sözleşmesine göre kabul edilmiş göçmenlerin eşleri (Türkiye’den ayrılmadan önce evlenmiş olmak kaydıyla). Uyum ihtiyacının çok gerekli olmadığı görülen kişiler de, dil sınavından muaf tutulabiliyor . Bu kategorilerin sizin için sözkonusu olup olmadığını veya farklı sebeplerden dolayı muafiyetiniz sözkonusu olup olmadığınızı, bizimle yapacağınız şahsi bir görüşme sonucunda daha detaylı ve sağlıklı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunların ötesinde, bu kategorilere, yani muafiyetlere dahil olup olmadığınıza, nihai ve tek olarak sadece Başkonsolosluk karar verebilecektir.

 • Vize başvurusu hangi şehirdeki konsoloslukta yapılmalı?

  Ankara`daki Büyükelçiligin görev çevresi asagıdaki illeri kapsamaktadır.

  Gaziantep – Adana – Adıyaman – Agrı – Aksaray – Amasya – Ankara – Ardahan – Artvin – Bartın – Batman Bayburt – Bingöl – Bitlis Çankırı – Çorum – Diyarbakır – Elazıg – Erzincan – Erzurum – Giresun – Gümüshane Hakkari – Hatay/Antakya – İçel/Mersin – Igdır – K.Maras – Karabük – Karaman – Kars – Kastamonu – Kayseri Kilis – Kırıkkale – Kırsehir – Konya – Malatya – Mardin – Mus – Nevsehir – Nigde – Ordu – Osmaniye – Rize Samsun – Sanlıurfa – Siirt – Sinop – Sırnak – Sivas -Tokat – Trabzon – Tunceli – Van – Yozgat – Zonguldak

  İstanbul`daki Baskonsoloslugun görev çevresi asagıdaki illeri kapsamaktadır.

  Balıkesir – Bilecik – Bolu – Bursa – Çanakkale – Düzce – Edirne – Eskisehir – İstanbul – Kırklareli – Kocaeli Tekirdağ – Sakarya – Yalova

  İzmir`deki Baskonsoloslugun görev çevresi asagıdaki illeri kapsamaktadır.

  Afyon – Antalya – Aydın – Burdur – Denizli – Isparta – İzmir – Kütahya – Manisa – Muğla – Uşak

© Copyright 2018 Elbim Tüm hakları saklıdır
web tasarım